Menu
Partnerzy

Kartki multimedialne
Kartki animowane
Produkcja gier internetowych
Produkcja gier flash
Zaawansowane wyszukiwanie
Wstęp:
Wyszukiwanie zaawansowane przydaje się szczególnie, gdy wyszukiwanie po ogólnych frazach nie daje satysfakcjonujących nas wyników.
Czasem chcemy wyszukać informacji na dany temat tylko w konkretnej stronie lub w specyficznym formacie plików (np. pdf). I tutaj z pomocą przychodzi właśnie wyszukiwanie zaawansowane.Panel wyszukiwarki:
Wszystkie dostępne opcje wyszukiwania zaawansowanego dostępne są za pomocą rozwiniętego formularze.

By włączyć ten panel musimy kliknąć na stronie głównej google.pl link opisany jako "Szukanie zaawansowane" - prowadzi on to tej strony Szukanie zaawansowane.

Podstawy:
Pierwsze cztery formularze (3 zostały opisane w na stronie Proste wyszukiwanie) pozwalają nam na wyszukiwanie kolejno:
- wszystkich wspianych słów (czyli podstawowe wyszukiwanie),
- szukanie całej podanej frazy (czyli efekt wpisania podanych słów w cudzysłów),
- szukanie z którymkolwiek ze słów (zastosowanie łącznika "OR" powoduje wyszukanie informacji z każdym ze słów osobno - innymi słowy, jest to spójnik "lub"). Przykład:
- z pominięciem słów (czyli wykluczanie słów z wyników wyszukiwania).

Liczba zwracanych wyników:
W panelu zaawansowanego wyszukiwania znajduje sie również rozwijalna lista, która pozwala nam wybrać ilość wyników, które zostaną umieszczone na jednej podstronie - do wyboru są następujące wartości:


Język:
W opcjach zaawansowanych mamy również możliwość wyboru języka przeszukiwanych dokumentów. Możemy np. określić, że chcemy wyszukiwać wśród stron w języku francuskim. Gdy wybierzemy tą opcję i wpiszemy do pierwszego formularza słowo "bonjour", to przedstawione nam zostaną francuskojęzyczne witrny, na których znaleziono to słowo. A dotychczasową opcję "Szukaj na stronach kategorii: Polski", zastąpi opcja "Szukaj na stronach kategorii: Francuski".

Typ pliku:
Kolejną możliwością jest wyszukiwanie w dokumentach danego typu. Do wyboru są:


Przykładowe zapytanie będzie wyglądać tak:

Możemy również w wynikach wyszukiwania pominąć dany typ plików (np. PDF):


Wg. daty modyfikacji:
Istnieje możliwość wyszukiwania jedynie wśród stron, które były aktualizowane w ciągu zadanego czasu. Do wyboru jest:


Po wybraniu którejś z opcji i kliknięciu szukaj, zostaniemy przeniesieni do wyników wyszukiwania, a w górnej części wyszukiwarki pojawi się dodatkowa opcja, zawierająca właśnie powyższą listę. Dzięki temu będziemy mogli zmienić tą wartość bez konieczności wracania do panelu szukania zaawansowanego.

Kryterium występowania słów kluczowych:
Zaawansowane opcje pozwalają nam decydować o tym w jakim miejscu danej strony mają znajdować się szukane przez nas informacje. Do wyboru mamy 5 opcji:


1. Gdziekolwiek na stronie - tego chyba tłumaczyć nie trzeba. Jest to podstawowe wyszukiwanie.
2. W tytule strony - czyli wyszukiwanie słów w tekście zawartym pomiędzy znacznikami "<title>". Przykładowe zapytanie wygląda następująco:

3. W tekście strony - czyli wyszukiwanie słów w tekście znajdującym się w głównej części strony internetowej. Przykładowe zapytanie wygląda następująco:

4. W adresie strony - wyszukiwarka sprawdza czy adres strony zawiera szukane słowo. Przykładowe zapytanie wygląda następująco:

5. W odnośnikach do strony - wyszukiwanie na podstawie słów, które znajdują się w tekście odnośników prowadzących do danej strony internetowej. Przykładowe zapytanie wygląda następująco:


Szukanie w podstronach danej strony internetowej:
Ta opcja pozwala nam przeszukiwać zasoby danej strony internetowej, w celu odnalezienia wyszukiwanej frazy. W ten sposób możemy np. odnaleźć strony zawierające frazę "gry online" wśród podstron serwisu www.gryzonie.pl.
Przykładowe zapytanie będzie wyglądać tak:

Istnieje również możliwość przeszukania stron z pominięciem podstron podanego serwisu. Przykład:


Strony podobne:
Możemy sprawdzić strony, które są podobne (np. o tej samej tematyce) co podana w parametrze strona. Do tego może służyć takie zapytanie:

To zapytanie spowoduje wyświetlenie się stron o podobnej tematyce, co strona www.gryzonie.pl.

Strony z odnośnikiem do wybranej witryny:
Ostatnią opcją w zaawansowanym wyszukiwaniu jest sprawdzanie stron, z których prowadzę linki (odnośniki), do wybranej przez nas witryny. Przykładowe zapytanie:


Dodatkowe funkcje:
Wyszukiwarka Google jest bardzo potężnym narzędziem, które zostaje wyposażone w coraz większą liczbę funkcji.

Może służyć jako kalkulator:


Może wyszukiwać definicje słów, wyrażeń, skrótów:


Może być narzędziem do przeliczania kursów walut:


Może wyszukiwać lokalizacje lokalnych firm wg. prowadzonej działalności (działa w USA, Wielkiej Brytani i Kanadzie):


Podsumowanie
Wszystkie zaawansowane opcje są bardzo przydatne i ułatwiają odnalezienie konkretnych informacji, bez konieczności przeszukiwania setek stron. Dzięki nim, google może zwrócić dokładnie takie informacje, jakich potrzebujemy.

Pamiętaj, że wszystkie zaawansowane opcje można łączyć ze sobą, tworząc coraz bardziej skomplikowane zapytanie. To skutecznie zmniejsza ilość wyników, ale sprawia, że dostajemy dokładnie te informacje, które są nam potrzebne.
Gadżety na komórkę - Mitsubishi
Reklama
Copyrights & Design KATILA