Menu
Partnerzy

Kartki multimedialne
Kartki animowane
Produkcja gier internetowych
Produkcja gier flash
Proste wyszukiwanie
Początek:
Wyszukiwanie w Google (jak i w większości znanych mi wyszukiwarkach) odbywa się za pośrednictwem odpowiedniego formularza, dostępnego na stronie internetowej www.google.pl.Proste wyszukiwanie:
Aby cokolwiek wyszukać, musisz wiedzieć co chcesz znaleźć. Tzn., musisz pomyśleć nad słowem lub słowami kluczowymi, które mogą znajdować się w poszukiwanym przez Ciebie tekscie.

Przykładowo, szukając informacji na temat giełdy papierów wartościowych takimi słowami (inaczej frazami) będą np.: "giełda", "gpw", "giełda papierów wartościowych". Gdy już wiesz co chcesz znaleźć możesz przejść do czynów.

Wpisz w formularz szukaną frazę i naciśnij przycisk "Szukaj".
Będzie to wyglądać mniej więcej tak:

Albo tak:


Najbardziej trafne wg. google strony z informacjami zostaną przedstawione na pierwszych pozycjach listy z wynikami.

Domyślnie Google pokazuje 10 stron, które najlepiej pasują do wyszukiwanej frazy. Klikając w podane tytuły przejdziemy do właściwych stron z szukanymi przez nas informacjami.

Może okazać się, że strony na pierwszych miejscach nie spełniają naszych oczekiwać. Wtedy możesz przejść do następnej podstrony z wynikimi, klikając na kolejny numer lub napis "następna" w dolnej części strony (pod napisem Gooooooogle).

A jeśli nadal nie znaleźliśmy interesujących nas informacji, to możemy powtórzyć szukanie dla innych fraz.

Szukanie ciągu wyrazów:
W pierwszym przykładzie wyszukiwarka zwracała wyniki ze stronami, na których znajdowały się szukane słowa. Np., gdy wpisaliśmy frazę "giełda papierów wartościowych", to w wynikach wyszukiwania pojawiły się strony, które zawierały wszystkie trzy słowa, ale napisane w dowolnej kolejności.
A zatem były to zarówno "giełda wartościowych papierów" jak i "wartościowych papierów giełda".
Dodatkowo w wynikach znalazły się strony, w których podane wyrazy były umieszczone w tekscie, ale nie koniecznie obok siebie, np.: "Giełda to miejsce, gdzie następuje obrót papierów wartościowych.".

Dlatego, jeśli chcemy, by wyszukiwarka szukała całej podanej przez nas frazy, to musimy umieścić ją pomiędzy znakami cudzysłowia. Będzie to wyglądać mniej więcej tak:


Wyszukiwanie z pominięciem słowa:
Czasem zachodzi potrzeba wyszukania informacji, w której zostanie pominięte jakieś słowo.

Przykładowo, gdybyśmy chcieli wyszukać informacje o giełdach, ale nie koniecznie papierów wartościowych. Gdy wpiszemy samo słowo "giełda", to pojawią się zarówno giełdy papierów wartościowych jak i giełdy samochodowe.

Dlatego w naszym szukaniu posłużymy się wykluczeniem słów - służy do tego znak minus "-".

Przykładowe wyszukiwanie może wyglądać tak:

Lub tak:


W pierwszym przykładzie wykluczyliśmy z wyników wyszukiwania słowo "papierów", a w drugim dwa słowa "papierów" oraz "wartościowych".

Wyszukiwanie z dodaniem słowa (litery):
Wyszukiwarka Google została tak skonstruowana, że pomija niektóre słowa - np. spójniki oraz pojedyńcze litery.
Ale czasem zachodzi potrzeba wyszukania wyników, w których znajduje się jakaś charakterystyczna cyfra czy pojedyncza litera. Mogą to być np.: Michał i Kasia.

Jeżeli wpiszesz to bez cudzysłowia, to literka "i" zostanie pominięta. Aby temu zapobiec możesz wpisać całą frazę w cudzysłów "Michał i Kasia", ale wtedy nie zostanie wyszukana strone, gdzie będzie napisane "Kasia i Michał".

Drugim sposobem jest zastosowanie dołączania wykluczonych słów, a dokonuje się to poprzez postawienie znaku plus "+", przed słowem, które jest wykluczane przez Google.

Może to wyglądać np. tak:


Szczęśliwy traf:
Istnieje jeszcze coś takiego jak szczęśliwy traf. Dzięki niemu możemy całkowicie pominąć listę z wynikami wyszukiwania, a Google przeniesie nas na stronę, która najtrafniej pasuje do wyszukiwanego hasła.

Aby dokonać wyszukania za pomocą "szczęśliwy traf", należy wpisać frazę i, zamiast naciskać przycisk "szukaj", nacisnąć przycisk "szczęśliwy traf".

Przykład:


Dla powyższego przykładu zostaniesz przekierowany na stronę www.gryzonie.pl, która na słowo "gryzonie" pojawiłaby się najwyżej na liście wyników wyszukiwania.

Kilka wskazówek:
1. Wyszukiwarka pomija pojedyncze litery i spójniki.
2. Wyszukiwarka ignoruje wielkość liter - tzn. "Kraków" i "kraków" dla Google jest dokładnie tym samym.
3. Wyszukiwarka rozróżnia "polskie litery", czyli znaki diakrytyczne. A zatem wyszukując słowo "śniadanie" możesz otrzymać inny wynik niż dla słowa "sniadanie".
4. Jeżeli szukasz słów, które są identyczne w języku polskim oraz innych językach, np. "kiosk", to zaznaczaj opcję "Szukaj na stronach kategorii: Polski" - dzięki temu w wynikach zostaną pominięte strony, które nie są napisane w języku polskim.
5. Jeżeli nadal masz problem z wyszukiwaniem to skorzystaj z pomocy napisanej przez pracowników Google - Pomoc.
Gadżety na komórkę - Motorola
Reklama
Copyrights & Design KATILA